instagram Twitteri Gecti

instagram Twitteri Gecti

Sosyal medyada son zamanlarda en çok yükselişi gösteren Instagram oldu. Geçtiğimiz yılın son aylarında aylık olarak kullanıcı rakamında 500 milyonu bulan Instagram, diğer bir sosyal paylaşım devi olan Twitteri solladı ve grafiklerde yükselmeye devam etti. Instagram günümüzün en çok beğenilen ve konuşulan sosyal medya olması ile gündemde. Neredeyse zirveye oturmasına az kalan Instagram uygulaması neredeyse Facebook uygulamasına yetişti. 1 milyarı aşkın Facebook kullanıcısına sahip olan uygulamayı yakalamak zor olsa da Instagram sınırlarını zorluyor. Üstelik Facebook ve Instagram'ın aynı şirkete ait oldukları düşünülürse bu yarış oldukça manidar.


Zaten şunu gözden kaçırmamakta fayda var; Instagram yükselişini Facebook'un satın alması ile daha da fazlalaştırdı. Sunucu hatalarının az olması, yeni özellikler eklenmesi ile birlikte fotoğraf paylaşımının ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar sevildiğini de görmüş olduk. Instagram'da gün içinde 70 milyon video ve fotoğraf paylaşımı yapılıyor. Kullanıcı sayısında kısır kaldığı düşünülen Twitter ise eleştirilerden kaçamıyor ancak ağır adımlarla yavaş yavaş büyüyen bir yapıya sahip. Ancak bu ağır adımlar Instagram karşısında son derece yavaş işliyor ve çaresiz kalıyor. Yeni yılın Instagram aktif kullanıcı sayısı 500 milyonu bulurken, Twitter büyümekte olan bu uygulama ile de rekabeti arttırmıştı.


Yeni filtreler ve yeni uygulamalar getiren Twitter yine de bu yarıştan galip çıkacak gibi görünmüyor. Çünkü yaptığı yenilikler tutmadı, beğenilse de yetmedi. Üstelik Instagram, Twitter'dan daha çok beğenildi ve kendini göstermeyi başardı. Mesela beğenilen özelliklerinden bir tanesi Facebook uygulamasında da görülen etiketleme sistemi Instagram'da da uygulanmaya başladı. Ve bununla birlikte de her yeniliği kendi çapında popüler hale gelerek bugün en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi halini aldı.